مسعود فروتن کارگردان مشهور تلویزیون ایران موفقیت ۹۰ را به طور کامل به عادل فردوسی پور و جذابیت او نسبت می دهد.
عادل که در دور جدید برنامه بالاخره تصمیم به استفاده از آیتم های گزارشی گرفته است ، در حاشیه مصاحبه اش با کریم باقری از جای خود بلند شد و با خنده آچاری را که بچه های فنی در آخرین لحظات در صحنه جا گذاشته بودند ، از پشت سر کریم برداشت آن را به همه نشان داد و سرجای خود نشست.فردوسی پور با این شیوه یک کاستی و یک نقطه ضعف را تبدیل به جذابیتی کرد که همیشه در یاد بینندگان خواهد ماند. دومین شیرین کاری او در زمانی بود که عباس انصاری فرد با عصبانیت از سئوال پیام کوتاه برنامه درباره مقصران پرسپولیس نفس مفس زنان و با لحنی تند به مجری و تهیه کننده نود گفت :«من از آمدن در این برنامه اصلا خوشحال نیستم ، چون سئوال شما بسیار بی ربط است.» که عادل در جواب با لحنی بانمک عصبانیت او را کاهش داد و سپس دوباره در مصاحبه ای چالشی انصاری فرد را مثل سال گذشته که مصطفوی را در برنامه۹۰ ناک اوت کرد ، گیر انداخت و بارها با سئوالات غافلگیرانه از ضعفهای مدیریتی حاج عباس رونمایی کرد.
همین مصاحبه و طنز گزنده و همیشگی عادل ، سئوال کنایه آمیزپیام کوتاه برنامه که اتفاقا مشابه همان سئوالی بود که سازمان و علی آبادی را پارسال با این برنامه وارد جنگ کرد و البته صراحتی که شکر خدا هنوز سرجای خود هست ، تفاوت عادل و ۹۰را با بقیه برنامه ها و با مجری های پرمدعای کم مایه نشان داد.  

عباس انصاری‌فرد مدیرعامل پرسپولیس اولین قربانی برنامه نود بود. او در همان ابتدای حضورش در استودیوی این برنامه به یکباره غافلگیر شد و به دلیل نظرسنجی برنامه نود تا پایان حرف‌هایش چهره‌ای عصبانی و در هم ریخته داشت.
انصاری‌فرد در همان ابتدای حرف‌هایش گفت که من از حضور در این برنامه ناراحتم و چنین نظرسنجی‌ای را قبول ندارم و معتقدم که باید در مورد عملکرد یک تیم در پایان فصل صحبت کرد. مدیرعامل پرسپولیس که به شدت عصبانی بود انتظار نداشت که در شروع برنامه و با نشستن روی صندلی این چنین غافلگیر شود. البته فردوسی‌پور جواب نسبتا قانع‌کننده‌ای برای انصاری‌فرد داشت و خطاب به او گفت: «شعار تماشاگران نشان می‌داد که انتظار آنها از پرسپولیس بالاست و به هرحال کسب ۵ تساوی و ۲ برد راضی‌کننده نیست و ما باید از کدام عملکرد مثبت شما حرف بزنیم.» فردوسی‌پور حتی عملکرد انصاری‌فرد را در از دست دادن ستاره‌ها به باد انتقاد گرفت و مدیرعامل پرسپولیس هم به دنبال توجیه بود.
فردوسی‌پور در قسمت جالبی از حرف‌هایش خطاب به انصاری‌فرد گفت: «این همه برای شما حاشیه درست شده و این در حالیست که برنامه ما ۴ ماه تعطیل بود. به نظر می‌رسد که در این مدت راحت بودید و خیلی به شما خوش گذشت.» مدیرعامل پرسپولیس در قسمتی از حرف‌هایش اعلام کرد که یکی از اهداف این تیم بالا بردن تعداد ملی‌پوشان پرسپولیس است و سعی کرد با عقب‌گرد به چند سال پیش این جمله را به زبان بیاورد: «پرسپولیس تا چند سال پیش ۱۲ بازیکن ملی‌پوش در تیم ملی داشت.» فردوسی‌پور هم بلافاصله در جواب انصاری‌فرد و با جمله‌ای تکان‌دهنده گفت: «پرسپولیس آن زمان که ۱۲ بازیکن ملی‌پوش داشت با ۱۰ امتیاز اختلاف در صدر جدول بود.»
مجری برنامه نود در چند قسمت از حرف‌هایش سعی داشت در مورد رابطه انصاری‌فرد با سعیدلو رئیس جدید سازمان تربیت‌بدنی، از مدیرعامل باشگاه پرسپولیس سئوال کند که انصاری‌فرد هم فقط این جملات تکراری را بر زبان می‌آورد: «هیچ مشکلی وجود ندارد و سازمان رابطه خوبی با ما دارد.» فردوسی‌پور در سئوالات خود تاکید کرد که اگر سازمان با شما رابطه خوبی دارد پس چرا پول ندارید تا طلب بازیکنان را بدهید و چرا سازمان مشکلات مالی را برطرف نمی‌کند، که انصاری‌فرد باز هم در جملاتی تکراری گفت: «رئیس سازمان تازه کارش را شروع کرده و یک روز است که به سر کار می‌آید!» فردوسی‌پور هم در مورد رابطه انصاری‌فرد و سعیدلو از مدیرعامل پرسپولیس سئوال جالبی پرسید که باز هم باعث عصبانیت انصاری‌فرد شد. عادل گفت: «اینکه می‌گویید رابطه شما با سعیدلو خوب است مثل همان رابطه و صمیمیتی‌‌ است که با افشین پیروانی و حسین هدایتی داشتید؟» انصاری‌فرد هم در پاسخ گفت: «اولا که من هیچ وقت از لفظ صمیمیت استفاده نکردم و گفتم که رابطه ما مثبت است. شما بهتر است که مطالعه کنید چون این دو کلمه با هم فرق دارند.» طبیعی بود که عادل کم نیاورد و بلافاصله در پاسخ به حرف‌های انصاری‌فرد گفت: «از تذکر شما ممنونم.»
فردوسی‌پور در یکی از جالب‌ترین قسمت‌های حرف‌هایش با انصاری‌فرد سعی داشت در مورد چگونگی جذب بازیکنان با مدیرعامل پرسپولیس چالش کند و حتی از او بارها سئوال کرد که آیا بازیکنان جدید پرسپولیس با نظر اعضای کمیته فنی به این تیم آمده‌اند که انصاری‌فرد به سئوال عادل با تاکید ویژه‌ای پاسخ مثبت داد. البته فردوسی‌پور به خوبی به یاد داشت که حمید جاسمیان یکی از اعضای کمیته فنی پرسپولیس مدتی پیش در مصاحبه‌ای گفته بود که هیچ یک از بازیکنان جدید با نظر کمیته فنی جذب نشده‌اند و به همین دلیل قصد داشت با او ارتباط تلفنی برقرار کند. پس از برقراری ارتباط تلفنی با جاسمیان به یکباره صدای او قطع شد و تلاش مسئولان برنامه برای برقراری ارتباط دیگر نتیجه نداد و عادل فردوسی‌پور گفت: «فکر می‌کنم اتفاقات عجیبی افتاد و به یکباره موبایل آقای جاسمیان خاموش شد.» خاموش شدن موبایل جاسمیان یک اتفاق ویژه و مبهم برای فردوسی‌پور بود و لحن صحبت‌های او نشان می‌داد که عادل اعتقاد داشت که موبایل عضو کمیته فنی پرسپولیس به صورت تصادفی خاموش نشده و تماس‌هایی با او گرفته شد تا از صحبت کردن منصرف شود. البته انصاری‌فرد پس از این اتفاق به فردوسی‌پور گفت: «من که اینجا نشسته‌ام و هیچ تماسی نگرفته‌ام.» البته انصاری‌فرد در یک برنامه زنده نمی‌توانست تلفن همراهش را از جیب کتش خارج کند ولی طبیعی است که یک نفر دیگر در تماس با جاسمیان او را از انجام مصاحبه تلفنی منع کرد.
فردوسی‌پور در مورد جدایی علی کریمی هم از انصاری‌فرد سئوال کرد که این پاسخ را شنید: «ما دوست داشتیم آقای کریمی بماند و حتی در مورد مبلغ قرارداد با او به توافق رسیدیم ولی ما دو نفر از بعضی افراد دیگر رکب خوردیم و در نهایت او جدا شد.» عادل فردوسی‌پور هم که قصد داشت در مورد از دست دادن ستاره‌ای مثل علی کریمی از انصاری‌فرد انتقاد کند در جمله‌ای آتشین خطاب به انصاری‌فرد گفت: «شما همه تلاش‌تان را کردید تا کریمی نماند.» انصاری‌فرد در پایان حرف‌هایش در حالی که به شدت عصبانی بود خطاب به عادل فردوسی‌پور گفت: «شما فقط دوست دارید به مسائل منفی نگاه کنید و من وقتی از تشکیل آکادمی باشگاه حرف زدم حواس‌تان به صحبت‌های من نبود و داشتید گوشه و اطراف خود را نگاه می‌کردید. شما باعث به وجود آمدن جریان منفی در فوتبال ایران هستید.» انصاری‌فرد حتی شعارهای تماشاگران در ورزشگاه آزادی را مربوط به شیطنت‌های برنامه ۹۰ دانست این درحالی بود که برنامه نود مدت‌ها تعطیل بود. فردوسی‌پور هم در جواب انصاری‌فرد گفت: «وقتی ۷۰ هزار نفر شعار می‌دادند ما نبودیم، وقتی ۱۲ هزار نفر در بازی فوتسال ایران و برزیل شعار می‌دادند ما نبودیم و یک میلیون SMS هم که به برنامه ارسال شد ما نیستیم!»

log
کد ماوس