رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال ضمن انتقاد از افرادی که از قضاوت مسعود مرادی ایراد می‌گیرند، از این داور حمایت کرد.
مسعود عنایت در مورد احتمال محرومیت مسعود مرادی به دلیل قضاوت اشتباه در دیدار استقلال با سایپا عنوان کرد: مرادی به هیچ عنوان محروم نمی‌شود. او بهترین داوری را در این دیدار انجام داد و خیلی خوب بازی را اداره کرد.
وی ادامه داد: گل اول استقلال کاملا صحیح بود. چاپ یک عکس در روزنامه ورزشی دلیل بر خطا بدون آن گل نیست. می‌خواهند با آن عکس خطا بودن گل را ثابت کنند اما من ۲۸ سال است در کار داوری فوتبال هستم و ۱۰ سال هم است در فیفا و AFC به عنوان ناظر و مدرس شرکت می‌کنم. هیچ گاه عکس را ملاک قضاوت قرار نمی دهند و برای تجزیه و تحلیل داوری از عکس استفاده نمی‌کنند زیرا عکس ساکن و ایستا است به همین دلیل در هیچ کلاس و سمیناری از عکس برای آنالیز داوری استفاده نمی‌شود.
عنایت تاکید کرد: در عکس منتشر شده دست مهاجم استقلال به سر دروازه بان سایپا خورده است با این عکس هیچ چیز ثابت نمی‌شود زیرا مبنای قضاوت حرکت و دینامیک بودن است، نه عکس ثابت.
رئیس کمیته داوران در مورد گل دوم استقلال اظهار داشت: داور ۳ دقیقه وقت تلف شده اعلام کرد که در این زمان یک تعویض انجام شد. اگر تعویضی هم انجام نشده بود از اختیارات داور است بیشتر از وقت اضافه اعلام شده به زمان بازی اضافه کند. قانون تنها می گوید داور نمی تواند از وقت اضافه اعلام شده زمان کمتری را محاسبه کند.
وی با اشاره به دیدار حساس عربستان و بحرین گفت: روشن ایرماتف؛ داور جوان ازبکی در این مسابقه ۳ دقیقه وقت تلف شده گرفت و زمانی که عربستان گل دوم خود را در دقیقه ۹۲ به ثمر رساند و ۲ بر یک از حریف پیش افتاد به دلیل شادی بیش از حد این تیم؛ وقت‌های تلف شده را ۴ دقیقه حساب کرد که در این مدت بحرین گل تساوی را به ثمر رساند. اکنون فدراسیون عربستان باید اعتراض کند که چرا ایرماتف یک دقیقه بیشتر محاسبه کرده است؟ ارزش این مسابقه به دلیل احتمال راهیابی یکی از دو تیم به جام جهانی در برابر دیدار استقلال و سایپا قابل مقایسه نیست.
عنایت با انتقاد از روزنامه‌ها که از قضاوت‌های هفته پنجم لیگ برتر انتقاد کردند؛ ‌یادآور شد: برخی روزنامه ها نوشتند ۵ سوت سئوال برانگیز در هفته پنجم. در حالی که روزنامه‌ها حق اظهار نظر در مورد داوری را ندارند. آنها کارشناس داوری نیستند. چند دختر و پسر ۱۸ تا ۲۰ ساله در مورد داوری در روزنامه ها اظهار نظر می‌کنند.
وی با انتقاد از بیانیه باشگاه سایپا پس از شکست برابر استقلال تصریح کرد: این باشگاه عجله کرد و چنین بیانیه‌ای را صادر کرد. مرادی یکی از بهترین داورهای هفته پنجم بود. با عکس نمی توان در مورد داوری قضاوت کرد. هر دو گل استقلال در این دیدار سالم بود.
عنایت همچنین از هادی دزفولی داور پیشکسوت به شدت انتقاد کرد و گفت: ایشان می‌گوید مسعود مرادی ژن داوری ندارد. چرا از چنین موجود ارزشمندی در تحقیقات ژن شناسی کشور استفاده نمی‌شود. او می‌تواند در مرکز تحقیقاتی سلول‌های بنیادی کمک های زیادی بکند یا این که در المپیادهای مختلف شرکت کرده و مدال طلا بگیرد.
وی افزود: فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا مسعود مرادی را از سال ۲۰۰۰ در فهرست داوران بین المللی قرار داده‌اند. او دو دوره نامزد قضاوت در جام جهانی بوده است و یکی از ۸ داور برتر آسیا بوده، فیفا و AFC شعور ندارند که این داور را برای دیدار حساس ازبکستان و بحرین که برای سومی در جدول مقدماتی جام جهانی پیکار می‌کردند انتخاب می‌کند اما آقای دزفولی شعور دارد.
عنایت در ادامه در مورد قضاوت علیرضا فغانی در دیدار پرسپولیس و ذوب آهن اظهار داشت: فغانی خیلی خوب در این مسابقه قضاوت کرد و به عنوان داور هفته انتخاب شد. او بازی سختی را قضاوت کرد اما هادی دزفولی حتی معنی سختی بازی را هم نمی‌فهمد و می‌گوید این داور است که بازی را سخت می‌کند. او در عهد دقیانوس قضاوت کرده و دانش به روز شده‌ای داوری ندارد. سختی یک مسابقه از الفبای داوری است اما او با ۷۰ سال سن این مسئله را نمی‌فهمد و حتی در صدا و سیما به عنوان کارشناسی در برنامه های ورزشی حاضر می‌شود. آن هم کارشناسی که مجری برنامه می‌خواهد در مورد سختی مسابقه درس بدهد.

 

 

*** در همین حال هادی دزفولی در مورد انتقاد‌هایی که مسعود عنایت از او انجام داد گفت: ایشان رئیس کمیته داوران است و می‌تواند هر اظهار نظری انجام بدهد اما در حال حاضر برای این که داوری دچار تنش نشود حرفی در این زمینه نمی‌زنم.
وی ادامه داد: قصد ندارم داوری را زیر سئوال ببرم اما جمعه هفته آینده جواب عنایت را در برنامه تلویزیونی خواهم داد. یک جمله جالب دارم که آن روز بیان خواهم کرد. اگر الان این جمله را بر زبان بیاورم قضیه لوث می‌شود.

log
کد ماوس